Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera Bitkisi

Aloe Vera Nedir? Nelerde Kullanılır?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz en yararlı bitkilerden biri olan Aloe Vera, ciltte oluşan yanık
ve yara izlerini tedavi etmede oldukça etkili bir bitkidir. Yaraların üzerine sürerek etkisini kısa sürede
görmek mümkündür. Kolay yetişmesi sebebiyle evlerinizde saksı içerisinde bile yetiştirme imkanına
sahipsiniz.

Aloe Vera, kaktüs gibi dikenli sarı çiçekleri, üç köşeli yaprakları olan şifalı bir bitkidir. Liliaceal familyasına ait olan Aloe Vera  360 türü bulunmaktadır. Latince Aloe barbadensis – Aloe capensis,  Arapça  alloeh, İbranice  halal , Afrika’da ise Cape aloe adlarıyla tanınıyor.Ülkemizde ise bilinen isim sarı sabırdır. Sarı sabır bitkisi bazı yörelerde azvay olarak da bilinir.

Aloe Vera bitkisinin birçok türü vardır. Ama bizi en çok ilgilendiren Aloe Barbadensis türüdür. Aloe Vera, birçok çeşidi ticari olarak yetiştirilmektedir. Sağlık amaçlı bitkisel besin olarak kullanılmaktadır. Yapraklarında bulunan jel nemlendirici olarak kullanılmaktadır. 4000 yıldan beri kullanıldığı bilinmektedir.

“Aloe Barbadensis Miller” hakkında en çok bilgi sahibi olduğumuz cinsidir.

Aloe Vera, görünüşte itici olsa da  uzayan geniş yaprakları etli ve ucu  kılıç gibi sivrileşir, soluk yeşil renkli yapraklarının kenarlarında sivri dikenleri vardır. Kırılmış yaprakları içinde saydam, jelatinimsi bir bitki özü vardır. Bitkinin tabanı yukarıya doğru çiçek gibi açılan bir gövdeye sahiptir. Burada sivri dikenler, fuziform şeklinde açan çiçekler ve çoğalmayı sağlayan yan dallar bulunur. Çiçek sapı ortadan tek çıkar ve 135 cm’ye kadar yükselebilir, bunun ucunda uzun bir çiçek salkımı bulunur. Meyvesi çok sayıda çekirdek içeren üçgen seklinde bir kapsüldür. Yılın büyük kısmında açar. Sarkık çiçekleri sarıdan turuncu ve eflatuna kadar değişen renklerdedir. Amerika ve Japonya’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Bitki yapraklarının öz suyu kendine has kokulu ve acımsıdır.

Aloe Veranın asıl anavatanı Afrika ve Yemendir. Güney Afrika, Latin Amerika ve Karayipler dahil olmak üzere çoğu tropik iklime benzeyen ve gerçek tropik yerlerde doğal olarak yetişir.

Aloe Vera Nedir?

Aloe Vera 18. ve 19. yüzyıllarda en çok reçetelerde bulunan ilaçlardan biriydi. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olarak kullanılan ve en çok yetiştirilen tıbbi bitkilerden biridir.

Aloe Vera bitkisi Mısır kraliçelerinin, Yunan ve Romalı hekimlerin sağlık ve güzellik için yararlandığı, tıbbi bir kaynak olarak görülüyordu. En eski kaynak ise Milattan Önce 3500 yıllarından kalma bir el yazmasında görülmüştür. Eski Mısır Medeniyetinde Aloe Vera “ölümsüzlük bitkisi” olarak bilindiği için, firavunların mezarlarına bir hediye olarak konuluyordu.

Aloe Vera bitkisi, Sümerler’in kil tabletlerinde “Gençlik Çeşmesi” olarak geçiyordu. Tarihte güzellik için çaba vermiş Kleopatra’da bu bitki üzerinde çok çalışmalar yaptırmıştır. Kutsal kitaplardan İncil ve Tevrat’dada adı geçen Aloe Vera bitkisi, Büyük İskender tarafından şavaş sonrası yaraların iyileşmesi için kullanılıyorduHintlilerin Ayurveda’sında ise 16 kutsal bitkiden biri olduğu yazılmaktadır.

Aloe Vera bitkisinin ,uzun ömürlü olması ve içindeki suyu hapsetmesiyle beraber 4 metre uzunluğa ulaşabiliyor. Aloe Veranın yaprakları sert, etli yapısının içeriğinde ise saydam jel deri üzerindeki kesikler ve yanıklar için kullanılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*