Antep Fıstığı Yararları ve En Çok Yetiştiği Bölgeler

Antep Fıstığı Faydaları

Antep Fıstığı Yararları ve En Çok Yetiştiği Bölgeler

Antep fıstığı her ne kadar fiyatı diğer kuruyemişlerin biraz üstünde de olsa çok sevilerek tüketilen çok faydalı bir kuruyemiş çeşididir. Yoğun olarak Akdeniz bölgesinde yetişmeyi tercih etmiştir. Adından da anlayacağınız üzere özellikle de Antep yöresinin anavatanı haline getirmiştir. Kabuklu veya kabuksuz ve tuzlanmış olarak satın alabilirsiniz

Antep Fıstığının Bilinen Faydaları Nelerdir?

İlk olarak farklı çeşitlerde ki vitaminleri içermesi onu çok sağlıklı yapar. İçerisinde A, C ve E vitaminlerini o kadar yoğun içermese de B vitamininden çokça içerir. Devamında ise önemli mineralleri vücuda almak konusunda çok önemlidir. Bir bardak fıstık günlük bakır ihtiyacının D’ünü manganez ihtiyacının ise ’ini karşılamaktadır. Aynı zamanda fosforunve potasyum ve magnezyum ihtiyacının da ’unun karşılamaktadır. İyi bir antioksidan kaynağı olmasıyla birlikte kalbinizin gerçek dostudur. Sindirim sistemi problemlerini çözmeye yardımcı etkisi de gerçekten çok önemli bir etkidir. Erkekler açısından iyi bir afrodizyak kaynağı olduğu için cinsel isteği ve potansiyeli arttırır. B6 vitamininden çokça bulundurması sebebiyle beyin fonksiyonlarını geliştirmektedir. Vücutta kan yaparak kansızlığa karşı kişiyi korur veya kansızlık problemi çekenlerin bu problemini en aza indirger. Bitmedi şeker hastalığına da çok iyi gelmektedir. Sinir sistemini düzenler ve düzün çalışmasına yardımcı olur. Say say bitmez Antep fıstığının faydaları yaşlılığın getirdiği pek çok göz rahatsızlığının meydana gelmesini önler ve bağışıklık sistemini güçlendirme de bir numaralı besinlerdendir. Zaten bu sayede de kanser önleyici bir etkiye sahip olmayı başarmıştır. Ve son olarak da Antep fıstığının cilt ve saç üzerinde çok çeşitli pek çok faydası vardır.

Antep Fıstığı Yararları ve En Çok Yetiştiği Bölgeler

Antep Fıstığının Zararı Var mıdır?

Hayatta her şeyde olduğu gibi Antep fıstığının da fazla tüketilmesi bazı sıkıntılara sebep olmaktadır. Örnek vermek gerekirse içerisinde yağ bulundurduğu için aşırı derecede tüketilmesi kişinin kilo almasına sebebiyet verebilir ayrıca yine yağ oranı fazla olduğu için bazı bireylerde sivilcelenmeye neden olur ve bu canınızı çok sıkabilmektedir. Ve en önemlisi kesinlikle kolesterol rahatsızlığına sahi kişilerin fazla miktarlarda Antep Fıstığı kullanmaları tavsiye edilmez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*