Aslanağzı Bitkisinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Aslanağzı Bitkisinin Faydaları

Aslanağzı Bitkisi Nedir?

Bilimsel adı “Antirrhinum” olan ve Latincede “hayvan burnuna benzeyen” anlamına gelen aslanağzı, genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilir. Aslanağzı bitkisinin ilginç görünümlü güzel çiçekleri ise kokusuzdur. Evlerde, balkonlarda yetişenleri doğadakiler kadar büyümese de renkleri ve hoş görünümüyle farklı bir hava katar. Çiçeklerine iki yandan hafifçe bastırıldığında taçyaprakları kükreyen bir aslan ağzı gibi açılır ve ortadan dişi organı bir dil gibi çıkar, aslanağzı ismi de buradan gelir.

Aslanağzı Bitkisinin Faydaları

Çoğunlukla faydası için değil, güzelliği için yetiştirilen aslanağzının kadifemsi çiçekleri, solunum yollarında etkilidir. Aslanağzı yaprakları ve çiçeklerini kaynatarak hazırlanacak çay, nefes açıcıdır, öksürüğü keser, balgam söktürür ve göğsü yumuşatmaya yardımcıdır. Bütün bunların yanı sıra, bronşite faydalıdır. Kokusunun olmaması içimini kolaylaştırır. Chicago Illinois Üniversitesinin hala süren araştırmalarında meme kanserine karşı koruyucu etkisinin olduğu da iddia edilmektedir.

Aslanağzı Bitkisinin Kullanım Alanları

Daha önce belirttiğimiz gibi genellikle süs bitkisi olarak kullanılan aslanağzı, birçok farklı alanda da kullanılmaktaydı. Günümüzde tıbbi olarak kullanılmayan bitki, endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Çiçeklerinin tohum kılıfında üç delik vardır ve rüzgâr çiçekleri sarstıkça tohumlar etrafa saçılır, bu tohumlardan Rusya ve bazı kuzey ülkeleri, zeytinyağı kadar kaliteli yemeklik yağ elde eder. 19. Yüzyılda güzel görünümü nedeniyle insanlar ilaç yapımında ve doğrudan ilaç olarak kullanmışlardır. O dönemlerde alaca çizgili çiçekler daha çok sevilirken günümüzde tek renkte sade olan çiçekleri daha çok sevilmektedir.

 

Aslanağzı Bitkisinin Özellikleri ve Bakımı

Bitkinin doğada 1 metreye kadar uzayabilen çeşitleri olmasının yanı sıra 15-30 cm kadar uzayan bodur çeşitleri de bulunur. Evlerde yetiştirilen aslanağızları genelde bodur kalmakta ve normal boyutlarına ulaşamamaktadır. Doğada kayalık yerlerde yetiştiği içini çiçeğin erkek ve dişi organlarını korumak amacıyla taçyaprakları sıkıca kapanmıştır. Ancak yaban ya da toprak arısı gibi güçlü böcekler yaprakları açabilmektedir.
Aslanağzını evde yetiştirmek çok zor değildir, iyi akaçlanmış toprakta, güneşli veya gölgeli bir yerde yetişebilir. Dayanıklı bir bitkidir, uzun süre susuz kalabilir. Normalde çok yıllık bir bitki olmasına rağmen her yıl yeniden ekilmesi tavsiye edilir.

Aslanağzının büyük düşmanı “aslanağzı pası” denilen mantar hastalığıdır. Yapraklarda ve gövdede beliren kahverengi lekeler bitkinin zamanla solmasına neden olur. Buna dayanıklı aslanağzı çeşitleri de vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*