Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu, erkekler başta olmak üzere zaman zaman pek çok insanın problemi haline gelebiliyor. Bu son derece rahatsız edici problem, kişilerin sosyal yaşamlarını da olumsuz etkiliyor. Ayak kokusu, ayakların çok uzun süre ayakkabı içinde kalması ve çorapsız ayakkabı giyilmesi neticesinde terleme sebebiyle oluşur. Uzun süre hava alamayan ayaklarda bakteri oluşumu sebebiyle koku meydana gelir.

Ayak kokusu nedenleri arasında ilk başta ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde havasız kalıp terlemesi geliyor. Ancak bazı hastalıkların da ayak kokusuna sebep olduğundan bahsetmek gereklidir. Şeker hastalığı, bazı ilaçların kullanımı, stres, gibi sebepler de ayak kokusuna neden olabiliyor.

Ayak Kokusu Giderici Kesin Yöntemler

Ayak kokusu oluşumunda en önemli rol oynayan etken, ayakkabı seçimidir. Ayakkabı yapımında kullanılan bazı malzemeler, ayak kokusuna neden olabiliyor. Bu nedenle doğru ayakkabılar seçmek gerekli…

Ayakkabının nemi hapsetmemesi, hava alacak özellikte olması önemli. Ayak kokusuna önlem olması açısından doğru ayakkabı seçimi yapıldıktan sonra ayakların temizliği ve bakımına özen göstermek ikinci sırada geliyor. Ayakları her gün yıkayıp mutlaka kurulamak önemli…

Ayak kokusu giderici yöntemlerle de kokulara kesin çözüm bulabilirsiniz. Haftalık olarak uygulayacağınız karbonatlı su yöntemi ile ayakların derinlemesine temizliğini sağlamış olacaksınız.

Karbonatlı Su

Geniş bir kovaya ılık suyu ekleyin, 2-3 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın ve ayaklarınızı 15-20 dakika bu su içerisinde bekletin. Ardından durulayarak kurulayın. Bu yöntem, ayakları ölü deriden arındırarak ayak kokusu giderme özelliğine sahiptir.

Sirkeli Su

Bir kova ılık suya 1 çay bardağı elma sirkeyi ekleyip karıştırın 10 gün boyunca her gün on on beş dakika ayaklarınızı bu suda bekletin. Bu yöntem mantar oluşumunu da engelleyerek ayaklarınıza bakım yapar ve derinlemesine temizlik sağlar.

Çay

Demlenmiş 2 çay bardağı siyah çayı bir kova suya ekleyin ve ayaklarınızı günde 10-15 dakika bu suda bekletin.

Adaçayı yağı ve lavanta yağı

Ayaklarınızı her akşam bir kova ılık suya eklenmiş birkaç damla adaçayı yağı veya lavanta yağı ile yaptığınız karışımda bekletin.

  • Ayak kokusuna önlem olarak ayakkabılarınızın içerisine koku giderici pudra serpebilirsiniz.

  • Ayaklarınızda mantar oluşmaması için ayaklarınızı kuru tutun

  • Sık çorap değiştirin

  • Çoraplarınızı tersten yıkayın

  • Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin ve ayakkabılarınızı kuru tutun

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*