Bademcik İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik İltihabı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik iltihabı boğaz ağrısının farklı bir türüdür. Bademcik iltihabı nedeniyle çok hasta olabilir ve birkaç gün yatağa mahkum kalabilirsiniz. Bademcik boğazın arka kısmında yer alan iki küçük organdır. Bademcikler bir virüs veya bakteriler sebebiyle şişebilir ve iltihap kapabilir.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademcik iltihabı belirtileri özellikle birkaç gün boyunca süren şiddetli boğaz ağrısı ile baş gösterir. Yutkunmalarda boğaz ağrır ve acı hissi artar. Acı ve ağrı ile başlayan bu süreçte ateşlenme, baş ağrısı ve iştahsızlık gibi sorunlar meydana gelecektir. Boyun bölgesi ve çene altında şişkinlik hissedilebilir.

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcik İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik iltihabı tedavisi için genelde bir şey yapılmasının gereği yoktur. Vücut içindeki hücreler enfeksiyon ile mücadele edebilir. Bol bol istirahat ve sıvı tüketmek yeterli olacaktır. Enfeksiyon zamanla kendiliğinden yok olacaktır. Genelde 3 ile 7 gün arasında bademcik iltihabı kendiliğinden iyileşmektedir. Eğer bir doktora ihtiyaç duyuyorsanız enfeksiyonun derecesine bağlı olarak antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Bademcikleri Aldırmalımıyım

Özellikle doktorlar 1 yılda en az beş defa bademcik ihtihabı geçirmedikçe bademciklerin alınmasını istemiyor. Tabiki ameliyat olup olmaması konusu kişinin kendi tercihine bağlıdır. Bademcik iltihabı genelde ciddi bir rahatsızlık veriyor ise kişiler ameliyat olmayı tercih ediyor. Tabi ki her ameliyat gibi bademcik ameliyatında da bazı riskler mevcuttur. Ameliyat esnasında boğazın çok ciddi kanaması olabilir. Dişler zarar görebilir ve en önemlisi göğüs bölgesinde enfeksiyon oluşma ihtimali de vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*