Besin Emilimini Arttırmak İçin İpuçları

Besin Emilimini Arttırmak İçin İpuçları

Tüketilen besinler dene yenildiğine kadarının emildiğini bağlı olmakla beraber beslenme söz konusu olduğunda ilk altın kural bu olmaktadır. En çok çelişki yaşanan besin emilimini artırmak için ipuçları analiz edildiği takdirde sağlıklı bir diyet yemenin sağlığı nasıl iyileştirecek hakkında birçok şey görülebilmektedir. Yalnızca bu besinlerin yiyeceklerden ne kadar emilebildiğine bağlı olmakla beraber sağlıklı kişi için besin emilimi büyük bir sorun olmamaktadır. Fakat kişide sindirim bozukluğu bulunuyorsa ya da bitki bazlı bir diyet ile besleniyorsa besinlerin emilimini artırmak için mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak daha iyi çiğnemeye başlanması gerekirken çiğnemenin besin emilimindeki faydası açık olsa da birçok işi yeterince iyi çiğnememektedir.

Besin Emiliminde Karıştırma

Çiğnemek de yine aynı şekilde besin emilimi için oldukça fazla önem taşımaktadır. O nedenle besin emiliminde karıştırma sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra soslar ve çorbalar gibi harmanlama bilecek birçok gıda türü bulunmaktadır. Bütün fındık yemek konusunda sorun yaşanıyorsa yemeğe krema eklemek için salata sosunda ya da çorbalara karıştırmak mümkündür. Kuru harmanlama bütün keten tohumu gibi önemli besinleri yemek zor gıdalardan elde etmenin harika bir yolu olmaktadır. Meyve suyu sıkma konsantre besinleri vücuda almanın başka harika çareleri arasında yer almaktadır. Fakat meyve suyu sıkmak karıştırmanın aksine lifleri gıdalardan uzaklaştırmaktadır.

Besin Emiliminde Pişirme

Yemek pişirmek besin emilimini artırmanın diğer alternatifleri arasında yer alırken karıştırma ve çiğneme gibi pişirme bitkilerin hücre duvarlarını parçalamaya yardımcı olur. O nedenle besin emiliminde pişirme likopen gibi belirli besinleri de artırmaktadır. Bir otomat için yemek yapmak lahana ya da brokoli gibi çiğ yemek zor olan yiyeceklerin tadını çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Yemeği nasıl pişirildiğine fark atarken kaynatma ve basınçlı pişirme gibi bazı pişirme alternatifleri pişirme ya da mikrodalga ya kıyasla daha fazla besin kaybına yol açmaktadır. Diğer gıdalar ile birleştirildiğinde önündeki besin maddelerinin biyolog yararlarını artırabilecek bazı gıdalarda yer almaktadır. Bu gıdalar ise c vitamini olmak üzere Demir emilimini artırmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*