Diyabet Hastalarına Yaz Önerileri

Diyabet hastaları sürekli kontrol altında olması gerektikleri için bir takım şeylere dikkat etmesi gereken kişilerdir. Bu kontrollerini devamlı yaparken yaz aylarının sıcağında nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Diyabet diye tabir ettiğimiz kronik şeker hastalığı olanların tatilde daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar diyabet hastalarının çantasında hipoglisemi riskine karşı meyve suyu, şeker, ara öğün, insülin, insülin iğnesi, kan şekeri ölçüm cihazı bulundurması gerekiyor. Seyahat süresince bu sayılanları bagaja vermeyip yanında bulundurmaları gerekiyor. Basit gibi gözüken fakat hayati önem taşıyan bu kuralın unutulmaması gerekiyor.

Diyabet Hastalarının Yapması Gerekenler

Diyabet hastalarının yaz aylarında özellikle bol su içmesi gerekiyor. Yeterli sıvı alamadıklarında kan şekerinin yükselmesine ve böbreklerin sorun yaşamasına yol açabilir. Düzenli egzersiz yaz ayları için iyi bir fırsat olabilir. Sabah ve akşam vakitlerinde aşırı sıcak olmayacağı saatlerde yemek sonrasında yürüyüş ve yüzme egzersizlerinin yapılması oldukça faydalı olacaktır. Kan şekerinizin kontrolü, kilo kontrolü ve kalp damar hastalarının önüne geçilmesi için faydalıdır. Diyabet hastalarına öneriler arasında güneşlenmenin aşırıya kaçınılmaması gerekiyor. Diyabet hastalığına eşlik eden yüksek tansiyon aşırı sıcaklarda tehlikeli olabiliyor.

Cildinize İyi Davranın

Diyabet hastaları yaz aylarında parmak arası giymiş oldukları terlikler yaralanmalara yol açabiliyor. Ayaklarında duyu kaybının olmasından dolayı ayakkabı seçimlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Çıplak ayakla dolaşmaları sağlığı açısından tehdit içerir. Diyabetli hastalar cildini nemlendirmeli kurumasına izin vermemelidir. Diyabet hastalarının ciltleri sürekli kurumaya meyilli olduğu için cilt kurulukları nedeniyle sıkça tahriş belirtileri meydana gelir. Bu nedenle sürekli nemlendirici kullanmalarında fayda var.

Diyabet Hastalarının İlaçlarını Koruma Yolları

Diyabet hastaları için en önemli şey ilaçlarıdır. Hapları, İnsülin ve kan ölçüm cihazlarının yaz aylarındaki aşırı sıcaktan korunması gerekiyor. Bu ilaçlar bozulmaya meyilli olduğu için çok çabuk bozulabiliyorlar. Şunu asla unutmamalısınız ki insülin bozulduğu zaman anlaşılmaz. Ve korkunç şeylere yol açabilir. Hipoglisemi belirtilerine karşı temkinli davranmaları gerekir. Hipoglisemi kan şekerinin aşırı düşmesi olarak tabir edilir. Sıcak aylarda en sık karşılaşılan ve çok acil müdahale gerektiren durumlardır.

Diyabet hastalarının Tatile Çıkarken Dikkat Etmesi Gerekenler

Diyabet çantası her diyabetli hastanın seyahat sırasında ihtiyacı olan bir çantadır. İçerisinde bulunan her eşya muhakkak gerekli olacak eşyalardır. Bu nedenle seyahat öncesinde ihtiyacınız olabilecek kan şekeri ölçüm cihazınızı, meyve suyunuzu, ara öğününüzü, insülin ve iğne uçlarınızı varsa hapınızı muhakkak yanınıza almalısınız. Çantayı bagaja vermek yerine yanınızda bulundurmanız isabetli bir karar olacaktır. Aşırı sıcaklardan kaçınmaya dikkat gösterin. Diyabet hastalarına yaz önerileri dikkate alınması ve her diyabetli hastasının muhakkak uyması gerekenlerdir. Gideceğiniz yer çok uzaksa muhakkak hekiminizle görüşmeniz gerekir. Tatile daha az sıcak şehirlerde yapmanız sizi daha rahat ettirecektir. Ayağınıza rahat edecek bir ayakkabı almayı unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*