Düşük Trombosit Sayısını Artırmanın Doğal Ve Bitkisel Yöntemleri

Kan damarları çeşitli sebeplerle hasara uğradığında, kanda pıhtılaşmaya sebep olarak kanamayı durduran hücrelere Trombosit adı verilir. Trombosit, kemik iliği tarafından üretilir ve kanda bulunan miktarı çeşitli sebeplere bağlı olarak zaman zaman düşüp yükselebilir. Trombosit sayısı normal değer aralığında değil de düşük ya da fazla olması bazı sorunlara yol açabilir. Düşük Trombosit sayısı sebebiyle oluşan hastalığa Trombositopeni adı verilir.

Trombositopeni Nedir?

Diğer adı trombopeni, olan Trombositopeni, kanda bulunan Trombosit sayısının normal değer aralığından daha düşük olması neticesiyle oluşan bir bulgudur. Sağlıklı bireylerde 150.000-350.000 mm3 aralığında Trombosit bulunmalıdır. Bu değerin 150.000 mm3 ‘den daha az olması durumunda Trombositopeni’ den bahsedilebilir.

Ciddiye alınması gereken bu durumda, Trombosit sayısındaki düşüklük haftalarca aylarca ve hatta yıllarca bile sürebilir. Hafif seyreden durumlarda tedaviye gerek duyulmaz ancak ileri boyuttaki Trombosit düşüklüğünde tıbbi tedavi şarttır. Gerekli kontrolleri yaptırarak hekim tavsiyesiyle tedaviye başlanmalıdır. Trombositopeni tedavisi uygulanırken aynı zamanda bitkisel yöntemler ve bazı besinlerle Trombosit sayısının artırılmasına destek olunabilir.

Trombosit Sayısını Artırmaya Destek Olan Besinler Nelerdir?

Aloevera Bal Portakal Üçlüsü

Aloevera yapraklarında bulunan jel, Trombosit sayısı yükseltmeye ve kan dolaşımını temizlemeye yardımcı olur. Portakal suyu c vitamini desteği ile Trombosit üretimini artırır. Balın antibiyotik ve hücre artırıcı özelliği vardır.

  • Yarım su bardağı Aloevera suyu
  • 1 su bardağı portakal suyu
  • 1 yemek kaşığı hakiki bal

Tüm malzemeyi karıştırın ve kahvaltıdan önce aç karna tüketin.

Kırmızı Pancar

Sağlığa faydası yine saymakla bitmeyen kırmızı pancar, kan hastalıklarının tedavisinde de oldukça önemli bir işleve sahiptir. Antioksidan açısından zengin olan pancar, serbest radikallerin Trombosit miktarını azaltmasına engel olur.

İçeriğinde a, c ve k vitaminleri bulunduğundan kanı temizler ve kan damarlarının zarar görmesini engeller.

Ispanak

Çok fazla faydası olan ıspanak, Trombositopeni tedavisinde destek amaçlı kullanılabilir. İçeriğindeki K vitamini ve proteinlerle Trombosit sayısını artırır.

Papaya

Tropik bir bitki olan papaya, Trombosit sayısını artırır. Hem suyu hem de çay olarak tüketilmesi kan hücrelerini dengeler ve kronik hastalıklarında önüne geçer.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*