Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Güzelliğin en önemli tamamlayıcısı dişlerdir. Kusursuz bir gülüş güzellik için olmasa olmazdır.  Bu kusursuz gülüş herkesin sahip olmak istediği bir durumdur. Bu talep diş sektöründe gelişmelerin önünü açmıştır. Daha güzel ve hoş görünmek isteyenlerin durumlarına çare üretmek adına yapılan araştırma geliştirme çalışmaları sayesinde yeni yöntemler ve malzemeler bulunmuştur.  Bu alanda en çok ilgi estetik dolgu olmuştur. Kimse yapay bir diş yapısına sahip olmak istememektedir. Doğal görüntüyü en iyi sağlayacak estetik diş dolgularının kullanımı artmıştır. Estetik dolgu hem ön dişlerde, hem arka dişlerde kullanılmaktadır.

Estetik dolgu dişlerin kendi renginde uygulanmaktadır. Bu uygulamaya kompozit dolgu da denilmektedir.  Daha önce diş çürüklerinin tedavisi için daha önceleri amalgam dolgular kullanılmıştır. Ancak rengi dolayısıyla estetik olarak hoş bir görüntü oluşturmamıştır.  Estetik  olarak daha iyi sonuç oluşturan  porselen dolgu ve kompozit dolgu günümüzde daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.  Kompozit dolguya ışınlı dolgu da denilmektedir. Dolgu yapılırken madde ışın ile sertleştirilmektedir. Bu nedenle bu isimle de anılmaktadır. Bu dolgular son derece dayanıklıdır.

Estetik dolgu kullanılabileceği durumlar;

  • Kırılmış ve çürümüş dişlerin tedavisi amacıyla,
  • Dişlerde oluşan renk bozukluklarını gidermek daha düzgün bir yapı oluşturmak için,
  • Diş yapısı nedeniyle diş arasında var olan boşlukları kapatmak için,
  • Dişlerdeki boy farklarını ortadan kaldırarak dişlerde boy uzatmak için,
  • Dişlerde şekil değişiklikleri de yapılmaktadır.

 

Estetik dolgu nasıl yapılır;

Ön dişlerde en çok uygulanan yönteme bonding denilmektedir. Bu sistem ile son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Dişlerin tümünde uygulanabilmektedir. Ama ön dişler için uygulandığında başarılı sonuçlar oluştuğundan tercih edilmektedir. Bonding sistemi  ile birkaç saat içinde kusursuz bir estetik görüntü ortaya çıkmaktadır. Bu sistemlerde işlemler yapılırken öncelikle kullanılacak maddenin doğal diş dokusuna uygun olanının seçilmesi önemlidir. Diş rengine en uygun olan malzeme seçilir ve işlem bu şekilde gerçekleştirilir. Eğer bu husus atlanırsa hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Güzelliğin önemli bir faktörü olan dişlerde bu tarz durumlarla karşılaşmamak adına güvenilir ve referansları kuvvetli diş kliniklerinden ve diş hekimlerinden hizmet alınmalıdır.

Arka dişlerde ise bonding sisteminin yeri estetik dolgulardan olan porselen dolgulara bırakmaktadır. Daha önceleri tedaviler sınırlı olduğundan eski zamanlarda protez uygulamaları yapılmıştır. Ancak son teknoloji ve değişen malzemeler sayesinde daha estetik bir görüntü elde edilmektedir. Protezler yerini porselen dolgulara bırakmıştır. Porselen dolguda yaşanan bir sıkıntı ise kırılmaların yaşanmasıdır. Kırılma durumlarının varlığı nedeniyle genellikle arka dişlerde tercih edilmektedir. Arka dişler en çok efor sarf eden dişlerdir. Özellikle yeme içme işlemi sırasında aşınmalara maruz kalmaktadır. Bu nedenle aşınma riski porselenin tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Porselen uygulaması yapılırken çürük dokularının temizlenmesi ve  diş ölçülerine uygun olarak hazırlanması ve bu şekilde uygulanması gerekir. Diş çürükleri temizlenmediğinde ağrılar oluşacaktır. Bu da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecektir.

Estetik dolgunun kullanım ömrü;

Estetik dolguların diş sağlığında bir sakıncası bulunmamaktadır. Uzun yıllar kullanım imkanı sunmaktadır. Bakımı doğal  dişlere yapılan işlemlerle olduğu gibidir. Dolguda olsa doğal dişlerde olsa diş fırçalama ve diş ipi kullanımı muhakkak yapılmalıdır. Yapılmadığında dişlerin kullanım ömrünü azaltmış olursunuz. Bakımı özenle yapıldığı sürece 5-10 yıl gibi sürelerde hiç sıkıntı ortaya çıkarmamaktadır. Estetik dolguların üzerine cila yapılır. Bu cila sayesinde yüzeyleri daha pürüzsüz olmakta ve lekelenmeye mani olmaktadır. Bu nedenle de estetik olarak insanı mutlu eden sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Gelişen teknoloji pek çok alanda olduğu gibi diş estetiği sektöründe de insanlara önemli hizmetler sunmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*