Havuç Nedir? Gözlerimiz için Faydaları Nelerdir?

Havuç Nedir? Gözlerimiz için Faydaları Nelerdir?

Genelde ismi anıldığı zaman tavşanların oldukça sevdiği bir besin olarak aklımıza gelen havuç, maydanoz familyasının bir üyesidir. Koniye benzer bir yapıda ve turuncu renktedir. Tadı biraz tatlımsı olan havuç, yemek ve salatalarda oldukça fazla tercih edilir. Hoş tadı haricinde sağlığa faydaları da oldukça fazladır. Her evde bulunması gerek havuç hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Havuç denildiği zaman akla ilk olarak hoş ve turuncu rengi akla gelir. Bu renk aynı zamanda havucun çeşitlerini de ortaya çıkarır. Oldukça fazla çeşidi bulunan havucun, çeşitlerine isim verilirken renklerine göre faydalanılmıştır. Günümüzdeki en fazla bilinen ve yetiştirilmekte olan toplam altı adet havuç bulunur. Bunlar ise turuncu havuç, kırmızı havuç, sarı havuç, beyaz havuç, mor havuç ve siyah havuçtur. Renk ve çeşitlerine göre havuçlar farklı yerlerde yetiştirilir. Örneğin en bilinen turuncu havuç, Orta Doğu ve Avrupa’da, kırmızı havuç Çin ve Hindistan’da, sarı havuç Orta Doğu’da, beyaz havuç Afganistan, İran, Pakistan’da, mor ve siyah havuçlar ise Orta Doğu ve Uzak Doğu’da yetiştirilir. Ülkemiz bölgesinde ise en fazla mor ya da siyah havuç çeşitlerinin yetiştirilmiş olduğu görülmektedir.

Havuç Nedir? Gözlerimiz için Faydaları Nelerdir?

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç, kalp problemleri için oldukça iyi bir antioksidandır. Bu özelliği ile beraber kanın temizlenmesini de sağlar. Damarlarda yaşanan tıkanmaya karşı koyarak kalp sağlığını korumada yardımcı olur. Tıkanmadan kaynaklanmış olan yorgunluk ve halsizlik etkisinin önüne geçer.

Havuç içinde bol miktarda a vitamini içermesinden ötürü a vitamini eksikliğinde yaşanmış olan görme sorunlarını engeller. Beta karoten açısından da oldukça zengin yiyecekler tüketmek göz sağlığı için oldukça önem taşır. Bunların haricinde yaşlanmadan ötürü ortaya çıkan göz problemlerine de korumak sağlar. Yaygın göz hastalıklardan biri olan katarakta yakalanmanın önüne geçer.

Havuç içerisindeki besinlerden ötürü iyi bir beyin sağlığı sunar. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkileri ile hasar görmüş olan beyin hücresinin onarılması konusunda yardım eder. Darbe yada yaşlanmadan ötürü olan unutkanlık, bunama gibi hastalıklara karşı da beyni korucu bir özelliktedir. Düşünceleri daha zinde tutar insanı strese karşı rahatlatır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*