Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir? Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Hindistan Cevizi Nedir?

Doğal besinler arasında sağlığımıza oldukça yarar sağlayan besinlerden bir tanesi de hindistan cevizidir. Hindistan cevizi, hintlilerin evinde asırlar boyu kullanılmış ve alternatif bir tedavi yöntemi olmuştur. Sağlık olarak ta birçok yararı olan hindistan cevizi ülkemiz sınırlarında çok fazla tüketilmez.

Daha çok hindistan ve çevresinde yetişip tüketilen otantik bu meyvenin yüzlerce çeşidi bulunur. Hindistan cevizinin bu dış görünüşü ve tadı, her yetiştiği bölge ve toprağa göre değişiklik gösterir.Hindistan cevizi yapı olarak dış kısmı olgunlaştığı zaman yeşilden kahverengine döner. Sert kabuklu bir besindir ve içinde beyaz renkte yenilir bir parça bulunur. Bu beyaz yenilir tabakanın içinde de su bulunur. Hindistan cevizinin içinde bulunan bu su, aynı zamanda sağlığa birçok yarar sağlar. Bu yüzden sadece içindeki beyaz tabakayı değil suyu da tüketmeniz önerilir. Hindistan cevizini tüketimi birçok uzman tarafından her yaştan kişilere tavsiye edilir ve gebelik döneminde de tüketilmesi önerilen besinlerdendir.

Hindistan cevizi, karbonhidrat açısından oldukça bol olan etkili ve doymamış yağlar bulundurur. Bunun haricinde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein bulundurur. Niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin yanında, C, E ve K vitaminlerini içerir. Sodyum ve de potasyum açısından zengin olan bu besin kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko da bulundurur.

Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi çok yüksek miktarda lif içerdiğinden ötürü çok faydalıdır. Yaklaşık olarak bir hindistan cevizinin lif oranı %61 dir. Bu sayede de glikoz salgılanmasını yavaşlatmayı sağlayıp hücrelere aktarabilir. Bu da diyabeti engelleyerek enzim sistem üzerinde stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Hindistan cevizi kandaki insülin salgılanmasını dengeye sokarak glikoz düzeyini azaltır. Bu sayede diyabetin kontrol altına alınmasını sağlar. Bunlar haricinde şeker seviyesini düşürür ve glisemik seviyesini normal düzeyde tutar. Hindistan cevizi kolay sindirilebilen bir madde olmasından dolayı da bağırsak problemi yaşayan kişileri kullanılması önerilir. İçerdiği lifler ile emilimin çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini, kusma mide bulantısı gibi sorunları azaltmaya yardımcı olduğu bilinir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*