Yemekten Sonra Neden Şişkinlik Oluşur?

Kimi insanlarda yemek yedikten hemen sonra bir şişkinlik oluşur. Mide ve bağırsaklarda gaz oluşumu aslında normaldir, ancak bu gazın uzun süre mide ve bağırsakta kalması şişkinliğe sebep olur ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Peki, yemeklerden sonra şişkinlik neden olur? Yemek sonrası şişkinlik, herkeste farklı sebepten oluşabilir. Genel sebepler arasında bazı yiyeceklere olan duyarlılık, çeşitli sağlık problemleri, ödem sayılabilir.

Şişkinlik Sebepleri Nelerdir?

Yemek sonrası oluşarak kişileri ciddi manada rahatsız eden karın şişkinliği, içerde biriken gazın tahliye edilememesi durumudur. Bu durum uzun sürdüğünde, kontrolsüz gaz çıkarma, geğirme, patlayacak gibi hissetme, nefes darlığı ve çarpıntıya sebep olarak kişileri son derece olumsuz etkiler.

Yemekten Sonra Neden Şişkinlik Oluşur?

Şişkinlik sebepleri arasında sindirim sistemi ile alakalı hastalıklardan bahsetmek gereklidir. Çölyak, irritabl bağırsak sendromu, gastrit, ülser, kabızlık, mide ve bağırsak kanseri, mide fıtığı, safra kesesi problemleri gibi sindirim sistemi hastalıkları şişkinliğe sebep olur.

Sağlıksız beslenme şekli ve gaz yapan yiyeceklerin sık tüketilmesi de şişkinliğe sebep olur. Özellikle yüksek karbon hidrat içerikli beslenmek, lif oranı düşük besinleri tüketmek, su içmemek, hareketsiz yaşamak, hızlı yemek yemek gibi sebepler şişkinliğe neden olur.

Besinlere olan alerjiler de şişkinlik sebepleri arasında sayılmalıdır. Özellikle son yıllarda daha çok gündeme gelen besin alerjileri, şişkinlik problemi yaşanmasına da sebep oluyor. Süt, soya ürünleri, yumurta, glüten, buğday ve mısır gibi alerji yapabilen besinlerin tüketimi hazımsızlık ve şişkinlik hissetmeye neden oluyor.

Zaman zaman vücutta aşırı su birikimi olabilir. Ödem olarak adlandırılan bu durum şişkinliğe sebep olan bir diğer faktördür. Özellikle yüksek sodyum tüketimi yapıldığında, hareketsiz kalındığında ve yeterli su içilmediğinde ödem birikimi oluşur ve bu da şişkinliğe sebep olur.

Yemek Sonrası Oluşan Şişkinliğe Ne İyi Gelir?

Yemek yerken hızlı bir şekilde yemek, fazla hava yutulmasına ve gaz oluşumuna neden olur bu sebeple öncelikle yemek yerken yavaş yavaş yemeli ve hava yutmamaya özen gösterilmedir.

Şişkinlik sebepleri arasında yer alan bir diğer etken olan stresten uzak kalmaya çalışılmalı, her alanda insanları etkileyen stresin şişkinlik yapmasının önüne geçilmelidir.

Şişkinlik ciddi boyuttaysa hekime müraacat ederek tedavi edilmesi sağlanmalıdır. Tedavi edilirken, öncelikle şişkinlik nedenleri araştırılır ve kişide şişkinlik oluşmasına nedne olan faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*